Yeni İngiliz hükümeti ICC'nin Netanyahu'nun tutuklanması çağrısını destekliyor: İngiliz medyası

İngiltere'de Keir Starmer liderliğindeki yeni İşçi Partisi hükümetinin, eski Başbakan Rishi Sunak hükümetinin aksine, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICC) İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu hakkındaki tutuklama kararına destek vereceği iddia edildi.

REKLAM

İngiltere'de Keir Starmer liderliğindeki yeni İşçi Partisi hükümetinin, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICC) İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında tutuklama emri çıkarması durumunda kararına sadık kalacağı iddia edildi.

Guardian gazetesi Pazartesi günü, eski Başbakan Rishi Sunak liderliğindeki hükümetin, Lahey'deki uluslararası mahkemenin İsrail vatandaşları üzerinde yargı yetkisine sahip olmadığını öne sürerek Netanyahu'nun 10 Haziran'daki tutuklama emri talebine karşı çıktığını, ancak bu talebin iki hafta sonra kamuoyuna duyurulduğunu bildirdi. Daha sonra. daha sonra transfer edildi.

ICC Başsavcısı Karim Khan, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında “insanlığa karşı suç işledikleri ve savaş suçlusu oldukları” gerekçesiyle tutuklama emri talep etmişti. Başsavcı Khan, İsrailli yetkililerin yanı sıra Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Gazze'deki Hamas lideri Yahya Sinwar ve Hamas'ın askeri kanadının lideri İzeddin el-İngiliz Tugayları hakkında da şikayette bulundu. , Muhammed el-Dayf.

Khan'ın Netanyahu ve Gallant hakkında tutuklama emri çıkarma kararı, İsrail ve ABD'deki müttefiklerinin sert tepkisine yol açtı.

Kararın ardından Netanyahu sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

ICC'nin ön duruşma dairesi, Sunak hükümetine tam itiraz başvurusunu sunması için 12 Temmuz'a kadar süre vermişti, ancak Starmer hükümetinin bu başvuruyu işleme koyması artık pek mümkün görünmüyor.

ICC'nin İsrail ve Filistin topraklarıyla ilişkisi nedir?

Yüksek Mahkeme 2015 yılında “Filistin Devleti”ni üye olarak kabul etti.

Aralık ayında Ramallah ve İsrail'i ziyaret eden Khan, hem Filistinli yetkililerle hem de 7 Ekim Hamas saldırısında öldürülen veya rehin alınan İsraillilerin aileleriyle görüştü.

Ziyaretin ardından Khan, Hamas militanları ve İsrail güçleri tarafından işlenen olası suçlara ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesi soruşturmasının “ofisi için bir öncelik olduğunu” söyledi.

ICC'yi kuran Roma Tüzüğü 1998 yılında kabul edilmiş ve 1 Temmuz 2002 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından onaylanmış olmasına rağmen bağımsız çalışan Yüksek Mahkeme, insanlığa karşı suçlardan sorumlu kişileri yargılamak üzere kurulmuştur. soykırım ve saldırı suçları.

İsrail-Hamas savaşı

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'deki saldırısında çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 38 binden fazla Filistinli öldürüldü, en az 84 bin 700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş