Uçak rotadan saptı – pilotlar hakkında karar verildi

Endonezya’da Batik Havayolları’na ait yolcu uçağının kokpitinde pilot kaptan ve yardımcı pilotun uyuyakalması ülkede en çok konuşulan konu haline geldi.

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı, uçuş sırasında 28 dakika uyuyan pilotlar nedeniyle havayolu şirketi hakkında soruşturma başlattı.

Havayolu, 2 pilotun geçici olarak hizmetten uzaklaştırıldığını duyurdu.

NE OLDU?

25 Ocak’ta Endonezya’nın Kendari kentinden başkent Cakarta’ya uçan ve içinde 153 yolcu bulunan Airbus A320 uçağının pilotları, hava trafik kontrolörüne yanıt vermedi.

Son bağlantıdan 28 dakika sonra uçağın pilotu kontrol merkeziyle iletişime geçti. Pilot, kontrol merkezine telsiz iletişiminde sorun olduğunu ve sorunun çözüldüğünü bildirdi.

Kazanın ardından yapılan incelemede her iki pilotun da uçuş sırasında uyuyakaldığı ortaya çıktı. Kalkıştan yaklaşık yarım saat sonra pilot kaptan yorgun olduğunu ve dinlenmek istediğini söyleyerek uçağın kontrolünü yardımcı pilota devretti.

Ancak o anda yardımcı pilot da istemsizce uykuya daldı. Bu nedenle uçak birkaç dakika rotadan saptı. Pilot kaptan daha sonra uyandı ve kuleyle temasa geçti.

Yetkililerle yaptığı görüşmede yardımcı pilot, bir aylık ikiz bebekleri olduğunu, gece uyanmak zorunda kaldığını ve yeterince dinlenemediğini söyledi.

Uçak herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan güvenli bir şekilde iniş yaptı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber