Şimdi cildimizi yenilemenin tam zamanı! Cildinizin erken yaşlanmasını önlemek için bu hatalardan kaçının!

Acıbadem Ataşehir Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Dilara Tüysüz, bahar aylarına girerken günlük yaşam alışkanlıklarımızda bazı kurallara dikkat ederek hem genel sağlığımızda hem de cilt sağlığımızda çok önemli iyileşmeler elde edebileceğimizi belirterek, “Dikkat edin” dedi. spordan düzenli uykuya, sağlıklı beslenmeden bol su içmeye, stresi kontrol etmeyi öğrenmekten düzenli cilt temizliğine kadar bazı temel noktalara değiniyoruz.” “Kış aylarında soğuk ve nem eksikliği nedeniyle kuruyan ve kırışan cildimizi bu şekilde yeniden sağlıklı ve ışıltılı bir görünüme kavuşturabiliriz” diyor. Dermatoloji uzmanı Dr. Dilara Tüysüz, ilkbaharda sağlıklı ve parlak bir cilt için 6 ipucunu anlatarak önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

İLKBAHARDA SAĞLIKLI VE PARLAK BİR CİLT İÇİN 6 ALTIN ​​İPUCU!

Düzenli olarak antrenman yapın

Hareketsizlik cilt sağlığının en büyük düşmanlarından biridir. Sağlıklı ve parlak bir cilt için olmazsa olmaz unsurlardan biri; Vücudumuzun en büyük organı olan cildimiz yeterli oksijene ve dolaşıma sahiptir. Bu nedenle düzenli egzersiz, dolaşımı artırıcı etkisi ile cildimize yapabileceğimiz en önemli iyiliktir. Haftanın en az üç dört günü düzenli ve tempolu yürüyüş yapmak ya da spor eğitmenleri eşliğinde spor yapmak cildimizde gözle görülür farkları kısa sürede yaratacaktır.

Çok su iç

Su tüketimi cildimizin sağlığı için çok önemlidir. Özellikle soğuk kış günlerinde susuzluk ihtiyacı azaldığı için günü yeterli su içmeden sonlandırabiliyoruz. Ancak cilt sağlığı için her gün iki litre su içmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Hiçbir içecek suyun yerini tutamaz. Çay ve kahve tüketimi hiçbir şekilde suyun yerini tutmaz, aksine vücuttan atılmasına neden olur. Bu nedenle kahve içtikten sonra mutlaka bir bardak su içmelisiniz. Her şeyden önce alkali su tüketmeyi unutmayın.

Sağlıklı ye

Cilt sağlığının en önemli belirleyicilerinden biri sağlıklı beslenmedir. Fast food, asitli içecekler ve tatlılar cilt sağlığına son derece zararlıdır ve cildi kuru, lekeli ve donuk hale getirdiği için bunlardan uzak durulmalıdır. Gerektiğinde diyetisyen eşliğinde beslenmemizde yapacağımız yeniliklerle cildimizin sağlığı hızla iyileşecek, bahar aylarında fit ve parlak bir cilde kavuşmamıza yardımcı olacaktır.

Cildinizi her gün düzenli olarak temizleyin

Dermatoloji Uzmanı Dr. Dilara Tüysüz, “Özellikle kış aylarında birçok kişi günün yorgunluğundan dolayı cildini temizlemeden uyuyor. Ancak cildinizi her gün temizleyip nemlendirmeniz ve her gün düzenli olarak güneş kremi sürmeniz büyük fark yaratacaktır. Ayrıca doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda cildinizin ihtiyacı doğrultusunda nemlendiricinizin altına uygulayacağınız hafif serumları günlük rutininize ekleyerek cildinizin ışıltılı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. “Evde uyguladığımız cilt bakımının yanı sıra, yılda birkaç kez yaptırdığınız medikal cilt bakımıyla da cildin nem seviyesi artırılıyor ve arındırılıyor” diyor.

1709616786_Dr._Dilara_T__ys__z

Yeterince kaliteli uyku alın

Yapılan bilimsel çalışmalar; Bu da yeterli ve kaliteli uykunun cilt sağlığı açısından son derece önemli olduğunu göstermektedir. Bu nedenle Dr., her gün düzenli olarak yedi ila sekiz saat kaliteli uyku almaya dikkat etmeniz gerektiğini vurguluyor. Dilara Tüysüz “Uyku eksikliği cildin erken yıpranmasına ve yaşlanmasına neden oluyor. Uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir ve cildin yaşlanmadan korunmasında büyük önem taşır. “Ayrıca uyku sırasında salgılanan bir diğer hormon olan büyüme hormonu da cildin kendini yenileme gücünü artırıyor” diyor.

Stresi yönetmeyi öğrenin

Dermatoloji uzmanı Dr. Dilara Tüysüz, günlük yaşamın koşuşturmacası içinde stresten kaçmanın mümkün olmadığını ancak aşırı stresin cildi hızla yıpratan, ciltte kırışıklıklara ve erken yaşlanmaya neden olan faktörlerden biri olduğunu söylüyor. Dilara Tüysüz, “Stresle birlikte vücudumuzda düzeyi artan kortizol adı verilen hormon, ciltteki kan damarlarının kasılmasına neden olarak cildin beslenmesini sağlıyor.” Engel oluyor. Ayrıca artan kan şekeri seviyesi, kortizol hormonundaki artışla birlikte cilt hücrelerinin erken yaşlanmasına da neden oluyor.”

ChefGPT
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Hatay'da korkutan deprem!  AFAD büyüklüğünü açıkladıHatay’da korkutan deprem! AFAD büyüklüğünü açıkladı
Son seçim anketini canlı yayında paylaştı, devrim niteliğinde sonuçlar var! Son seçim anketini canlı yayında paylaştı, devrim niteliğinde sonuçlar var!
Vatandaşlar panik içinde kaçtı!  İşte o anlarVatandaşlar panik içinde kaçtı! İşte o anlar

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber