Savaş çanları çalıyor! İran’ın “cezalandıracağız” açıklamasına İsrail’den sert yanıt

İranlı dini lider Ayetullah Ali Hamaney, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdüren İsrail yönetimine yönelik sert açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Hamaney, şunları söyledi: “Bu yıl Ramazan ayında Gazze’de yaşanan katliam dünya Müslümanlarını üzdü. “Ramazan ayında kadın, çocuk ve savunmasız insanlara yönelik katliamları durdurmayan, hatta cinayetleri daha da artıran gaspçı Siyonist rejime lanet olsun” dedi. İsrail’in Suriye’deki İran konsolosluğuna saldırmasının İran topraklarına saldırı sayıldığını belirten Hamaney, şöyle konuştu: “Bu şer rejim yanlış bir hamle yaptı. “Cezalandırılması gerekiyor ve cezalandırılacak” dedi.

“Daha önce görülmemiş bir şey”

Herkesin Gazze konusunda kendini sorumlu hissetmesi gerektiğini vurgulayan Hamaney, şöyle konuştu: “Filistin meselesinin Londra’nın, Paris’in, Washington’un en önemli meselesi haline gelmesi küçümsenecek bir mesele değil. Bu daha önce görülmemiş bir şey. İslam dünyasında yeni bir değişimin yaşandığı açık.

“Kendi yıkımlarına yardım ediyorlar”

İsrail’e yapılan yardımı eleştiren Hamaney, şunları söyledi: “Filistin’deki çatışmanın ortasında bazı Müslüman hükümetlerin Siyonist rejime yardım etmesi üzücü. Siyonistler bir ülkede yer edindiğinde kendi çıkarları için o ülkenin kanını emerler. “Siyonist rejime yardım edenler, onun kendi yıkımına yardım etmiş oluyorlar” dedi.

AW180739_01

Müslüman ülkelere çağrıda bulunan Hamaney, şunları söyledi: “Müslüman hükümetler Siyonist rejimle ekonomik ve siyasi ilişkilerini en azından geçici olarak kesmeli. Bu suçları işledikleri sürece ilişkiler kesilmeli ve kimse onlara yardım etmemelidir. Biz sadece Müslüman ülkelerin Siyonist rejimle ilişkilerini kesmelerini beklemiyoruz. Müslüman milletler bunu bekliyor. “Müslüman ülkeler referanduma giderse, herkes şüphesiz kendi hükümetlerinin bağları kesmesi yönünde oy kullanacak” dedi.

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA: ‘HERHANGİ BİR SALDIRI…’

Hamaney, başkent Tahran’daki Musalla Ulu Cami’de verdiği bayram namazında da İsrail aleyhine benzer ifadeler kullanmıştı. İsrail yönetimi Hamaney’in açıklamalarına tepki gösterdi. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, yaptığı açıklamada, İsrail’e yapılacak herhangi bir saldırının güçlü savunmayla karşılanacağını, dolayısıyla İran topraklarına yapılacak saldırıya güçlü bir yanıt verileceğini söyledi. Gallant şunları söyledi: “Bu savaşta birden fazla cepheden, birçok yönden saldırıya uğradık. “Bize saldırmaya çalışan herhangi bir düşman, öncelikle güçlü bir savunmayla karşı karşıya kalacaktır” dedi.

Ortadoğu’nun neresinde olursa olsun, her türlü saldırıya çok hızlı karşılık verileceğini belirten Gallant, şunları kaydetti: “İsrail’in tepkisi çok etkili, çok güçlü olacak. “Yıllardır başarılı olduğumuz konulardan biri de düşmanın kendisine ne gibi sürprizler hazırladığımızı asla bilmemesidir” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, açıklamasında şunları söyledi: “İran kendi topraklarından saldırırsa İsrail de İran’a karşılık verir ve saldırır.”

NE OLDU?

İsrail’in, 1 Nisan’da Suriye’nin başkenti Şam’daki İran konsolosluğuna düzenlediği hava saldırısında, aralarında İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Suriye ve Lübnan’dan sorumlu Kudüs Gücü komutanı Muhammed Rıza Zahedi’nin de bulunduğu 7 kişi hayatını kaybetti. yardımcıları Muhammed Hacı Rahimi ve Hüseyin Eminullah hayatını kaybetti.

Kaynak: İHABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun bayram trafiği!  Dikkat çekici detay Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun bayram trafiği! Dikkat çeken detay “Fatih Erbakan”.
Katalogda hiçbir şey yok A101 Alındı, Bu Hafta Alındı! Katalogda hiçbir şey yok A101 Alındı, Bu Hafta Alındı!
Şok görüntü... Kaçan yarış atı tren istasyonuna çarptıŞok görüntü… Kaçan yarış atı tren istasyonuna çarptı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber