Şanlıurfa'da anız yakanlara 14 milyon lira ceza kesildi

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, yaptığı yazılı açıklamada, temel ekolojik sistemlerin dengesizliğine, hayvan ve bitki türlerinin yok olmasına, doğal yanan anız zenginliğinin yok olmasına sebep olanlara Çevre Kanunu uyarınca yaptırım uygulandığını hatırlattı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün, jandarma ve polis ekiplerinin hazırladığı raporlara dayanarak anız yakma yasağına uymayanlar hakkında idari yaptırım uyguladığını belirten Şıldak, 206 kişiye 14 milyon lira para cezası kesildiğini duyurdu. Anız yangınlarının yoğunlaştığı son 15 gün.

“Toprakların çoraklaşmasına neden olur”

Denetimlerin artarak devam edeceğini duyuran Şıldak, şöyle konuştu:

“Ülkemizin birçok bölgesinde olduğu gibi Şanlıurfa'da da ekili tarlalarda anız yakılması büyük bir sorundur. Topraktaki canlı ve organizmaların ölümüne neden olan ve toprağın kısır hale gelmesine neden olan anız yakma maalesef sürdürülemez bir süreçtir. Çiftçilerimizin tüm uyarılara rağmen uygulamaya devam etmesi gerekiyor.” “Şanlıurfa'da sadece anız yakılan alanla sınırlı olmayıp, yakın tarlalara da yayılan ve bu alan ve yerleşim yerlerinde ekili alanlarda, tarım alet ve ekipmanlarında anız yakılmasına neden olan anız yanmalarına karşı etkin tedbirler alınarak, bu sayede etkin tedbirler alınıyor. Çiftçilerimizin can ve mal güvenliği tehdit ediliyor.”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş