Olimpiyat meşalesi Yunanistan'dan Fransa'ya doğru yola çıktı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Meşalenin Fransa'daki 68 günlük yolculuğu, temmuz ayında Paris'te yapılacak açılış töreninde Olimpiyat meşalesinin yakılmasıyla sona erecek.

REKLAM

11 gün boyunca Yunanistan'ı dolaşan Olimpiyat meşalesi, 127 yıllık Belem yelkenlisiyle Fransa'ya doğru yola çıktı.

2.000 kilometrelik Akdeniz yolculuğunu 12 günde tamamlayacak olan Belem, 8 Mayıs'ta Fransa'nın liman kenti Marsilya'ya ulaşacak.

Olimpiyat meşalesi, 26 Temmuz'daki açılış töreni öncesinde ülkenin denizaşırı toprakları da dahil olmak üzere Fransa'yı dolaşacak.

Yunanistan'ı 11 gün boyunca dolaştıktan sonra meşale, 26 Nisan'da 1896'da ilk modern oyunların oynandığı Atina'daki Panathenaic Stadyumu'nda Paris Oyunlarını düzenleyenlere resmi olarak teslim edildi.

On bin kişi tarafından elden ele dolaştırılacak meşale, Olimpiyatların açılış töreninin merkezine ulaşmadan önce Fransa ana karasındaki 64 Fransız bölgesinden ve Karayipler, Hint Okyanusu ve Pasifik'teki Fransız denizaşırı topraklarından geçecek. Paris'te. 12.000 kilometrelik yolculuğu boyunca 400 şehir ve onlarca turistik mekandan geçecek.

Meşalenin Fransa'daki 68 günlük yolculuğu, temmuz ayında Paris'te yapılacak açılış töreninde Olimpiyat meşalesinin yakılmasıyla sona erecek.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber