Navalny Cuma günü gömülecek; Muhalifler olası tutuklamalardan korkuyor

Navalny’nin sözcülerinden Kira Yarmysh da aynı fikirde.

REKLAM

Geçtiğimiz günlerde Rusya’da cezaevinde hayatını kaybeden muhalefet lideri Alexei Navalny’nin cenaze töreninin ve defnedilmesinin Cuma günü Moskova’da yapılacağı açıklandı.

Navalny’nin sözcülerinden Kira Yarmysh da aynı fikirde.

Bir papazın önderliğinde gerçekleştirilecek bu tür törenlerde cenazeye katılanlar genellikle açık tabutun önünden geçerek naaşı selamlıyor.

Katılımın yoğun olması nedeniyle sıkı güvenlik önlemleri alınmasının beklendiği törende kontrollerin nasıl yapılacağı henüz bilinmiyor.

Ancak Rus yetkililerin Navalny’yi destekleyenleri “ABD destekli aşırıcılar” olarak nitelendirmesi nedeniyle polisin protesto yasaları kapsamında siyasi gösteriye benzer her duruma müdahale edeceği kesin.

Ancak Navalny’nin destekçileri, Cuma yerine Perşembe günü yapılması planlanan daha büyük etkinliğin Kremlin tarafından engellendiğini ve salon bulmakta zorlandıklarını söyledi. “Başlangıçta veda ve cenaze törenini 29 Şubat için planlamıştık.” Muhalifler şunları söyledi: “Ancak o tarihe kadar mezar kazabilecek tek bir kişinin bile olmadığı kısa sürede anlaşıldı.” dedi.

“Cenaze organizasyonuyla hiçbir ilgimiz yok”

Kremlin, olayın Navalny’nin cesedinin imhasıyla hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi.

47 yaşındaki Navalny, 16 Şubat’ta Kuzey Kutbu’ndaki bir ceza kolonisinde öldü. Başkan Vladimir Putin’i Navalny’yi öldürmekle suçlayan muhalifler, Rus liderin olası bir esir değişiminde Navalny’nin serbest bırakılması fikrine tahammül edemediğini gösterdi.

Navalny’nin annesi geçen hafta yetkilileri, oğlunun cesedini tutarak kapalı bir cenaze töreni düzenlemesi için kendisine şantaj yapmaya çalışmakla suçladı ve Kremlin bu iddiayı “saçma” olarak nitelendirdi.

Kremlin, Navalny’nin ölümünde devletin parmağı olduğunu reddediyor. Navalny’nin ölümünden önce serbest bırakılmasına yönelik herhangi bir anlaşmadan haberdar olmadığımızı lütfen unutmayın.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber