Myanmar ordusu sınır kasabasını kaybederek büyük bir yenilgiye daha uğradı

Karen Ulusal Birliği, Myanmar’ın 1948’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana etnik Karen nüfusu için özyönetim için mücadele ediyor.

REKLAM

Myanmar’da 2021 darbesinin ardından iktidara gelen askeri yönetim, doğu sınırında bir büyük yenilgiye daha uğradı.

Cunta karşıtı güçlerin müttefiki Karen etnik gruplarının Ulusal Birliği, yüzlerce askerin ülkenin Tayland ile kara ticareti açısından en önemli sınır kasabalarından biri olan Myawaddy’den teslim olmayı ve geri çekilmeyi kabul ettiğini duyurdu.

Son yenilgi, son aylarda Çin sınırındaki Shan Eyaleti ve Bangladeş sınırı yakınındaki Rakhine Eyaletindeki geniş alanlardan da sürülen askeri cunta için ciddi bir yenilgiyi temsil ediyor.

Karen Ulusal Birliği, Myanmar’ın 1948’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana etnik Karen nüfusu için özyönetim için mücadele ediyor.

1990’lı yıllarda hükümet güçleri tarafından bir dizi yenilgiye uğrayan sendika, 2015’ten sonra ülke çapındaki ateşkesin parçası oldu. 2021’de Aung San Suu Kyi liderliğindeki seçilmiş hükümetin devrilmesinin ardından ateşkesi geçersiz saydığını açıkladı.

Tayland sınırında konuşlanmış, haydut merkezler tarafından finanse edilen ve askeri cuntayı destekleyen güçlü bir milis grubunun bu yılın başında pozisyonunu değiştirmesiyle, Karen Eyaleti’ndeki güç dengesi yakın zamanda muhalefet lehine değişti.

Myanmar’ın birçok bölgesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle gücünü kaybeden ordu, Karen Eyaleti’nde de mevzilerini güçlendirmede başarısız oldu ve sınıra giden ana yolların kontrolünü kaybetti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber