Maden devleri Brezilya'daki baraj felaketi için 25 milyar dolarlık tazminat teklif etti

Madencilik devleri Vale ve BHP, Brezilya'daki baraj felaketi için 25 milyar dolarlık bir anlaşma önerdi.

REKLAM

Madencilik devleri Vale ve BHP, Brezilya'da 2015 yılında 19 kişinin ölümüne yol açan baraj çöküşü için yaklaşık 25 milyar dolar ödeme teklif edeceklerini açıkladı.

Brezilyalı şirket Vale yaptığı açıklamada, ülkenin en kötü çevre felaketlerinden birinin neden olduğu hasarın “kalıcı onarımı” için yaklaşık 25 milyar dolar ödemeyi teklif etti.

Bu tutarın, kazadan etkilenen yaklaşık 430.000 kişiye ödenecek onarım ve tazminatlar için halihazırda harcanan 7 milyar dolardan fazlasını içerdiği belirtildi.

Güneydoğudaki Mariana kasabasında yaşanan trajedi, zehirli maden çamurunun sele dönüşmesine neden olarak 19 kişinin ölümüne, 39 kasabanın sular altında kalmasına ve 600'den fazla kişinin evsiz kalmasına neden oldu.

Bir demir cevheri madeninde çöken baraj, Brezilyalı Vale ile İngiliz-Avustralyalı madenci BHP'nin ortak girişimi olan Samarco'ya aitti.

Etkilenen alanlar hayalet kasabalara dönüşürken binlerce kişi tazminat bekliyor.

Sel aynı zamanda binlerce hayvanın ölümüne ve tropik ormanlardaki koruma alanlarının harap olmasına neden oldu.

Ocak ayında Brezilya mahkemesi, Vale, BHP ve Samarco'ya, trajedinin meydana geldiği 2015'ten beri tahakkuk eden faizlerle birlikte yaklaşık 10 milyar dolar tazminat ödemesine karar vermişti.

2019 yılında, Minas Gerais eyaletinde Vale'ye ait başka bir barajın çökmesi sonrasında Brezilya'nın en ölümcül endüstriyel kazasında 270 kişi hayatını kaybetmişti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber