Husiler, ABD ve İngiliz savaş uçaklarının saldırdığını duyurdu

Yemen’de İran destekli Husiler, ABD ve İngiliz savaş uçaklarının ülkenin batısındaki Hudeyde havaalanına iki hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Husi bağlantılı Al-Masira kanalı, ABD ve İngiltere’nin Hudeyde Havalimanı’na iki ayrı saldırı düzenlediğini duyurdu. Saldırı sonucunda can kaybı ve mal kaybına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Konuyla ilgili ABD veya İngiltere’den herhangi bir açıklama yapılmadı.

Söz konusu olay, Aden Körfezi’nde bir Amerikan gemisiyle ilgiliydi. GERÇEK GÜVENBu, çok sayıda “uygun deniz füzesinin” saldırısından sonra gerçekleşti. Etkilenen gemide yangın çıktığı iddia edildi.

İngiltere’nin Sana Büyükelçiliği Platform X’te yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: GERÇEK GÜVENİlk tespitlere göre saldırıda .

KIZILDENİZ’DE SON DURUM

Yemen’de İran destekli Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023’te İsrail şirketlerine bağlı olduğunu söyledikleri Yemen açıklarında ticari gemilere el koymaya ve bir kısmına insansız hava araçlarıyla saldırmaya başladı. ve füzeler.

ABD güçleri bu dönemde birkaç kez Yemen’den fırlatılan kamikaze füzelerini ve insansız hava araçlarını düşürdüklerini açıkladı.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticaretinin güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı savaşacak. “Refah Muhafızı Operasyonu“” adında çok uluslu bir “denizcilik görev gücü” kurulduğunu duyurdu.

31 Aralık 2023’te Kızıldeniz’de İsrail’e gidecek gemiyi ele geçirmeye çalışan üç Husi sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta Kızıldeniz’de bir Amerikan gemisinin İsrail’e destek verdiği gerekçesiyle kamikaze füzeleri ve insansız hava araçlarıyla hedef alındığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD ve Japonya’nın 11 Ocak’ta sunduğu ve Kızıldeniz’deki Husi saldırılarına derhal son verilmesi çağrısında bulunan kararı kabul etti.

Küresel ticaretin yaklaşık %12’si, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa yolu sunan Süveyş Kanalı üzerinden gerçekleşmektedir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber