Hakan Fidan Blinken ile telefonda görüştü – Son Dakika Türkiye Haberleri

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi yaptı. Toplantıda Hamas ile İsrail arasındaki müzakerelerde gündeme gelen son teklif ele alındı.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu ve ilk aşamada İsrail'in Gazze yerleşimlerinden çekilmesini ve 6 hafta boyunca tarafların elinde bulunan rehinelerden bir kısmının serbest bırakılmasını öngördüğünü açıkladı. ateşkes dönemi.

“Yeni taslak 3 aşamadan oluşuyor, ilk aşama 6 hafta sürüyor ve İsrail güçlerinin Gazze yerleşimlerinden tamamen çekilmesini içeriyor.” diyen Biden, aynı dönemde başta yaşlı ve yaşlılar olmak üzere rehinelerin serbest bırakılmasının planlandığını da sözlerine ekledi. Kadınlar ve Gazze'deki insani yardımın arttırılması.

Biden, şunları söyledi: “İlk 6 haftalık aşamada İsrail ve Hamas, ikinci aşamaya geçiş yani düşmanlıkların nihai olarak durdurulması konusunda müzakereler yürütecek. İkinci aşamada ise hayatta kalan askerler de dahil olmak üzere geri kalan rehineler ele geçirilecek. Serbest bırakıldığında İsrail Gazze'den çekilecek ve geçici ateşkes (ilk aşamada) kalıcı hale gelecektir.” “Çatışmaların sona ermesine dönüşecek” dedi.

İkinci aşamada tarafların anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi halinde üçüncü aşamanın başlayacağını kaydeden Biden, bu son aşamada Gazze'nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini ve ölümlerin listede kaldığını ifade etti. . Parça elleri teslim edilecektir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber