Çöken kripto para borsası FTX, müşterilerine “fazla” parayı iade edecek

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Kripto para borsası FTX çöktü ve neredeyse tüm müşterilerinin borçlarını geri alacağını, bazılarının ise daha fazlasını alacağını duyurdu.

REKLAM

FTX bir mahkeme dosyasında alacaklılarına yaklaşık 11,2 milyar dolar (10,4 milyar euro) borcu olduğunu söyledi.

Borsa, alacaklılara dağıtılacak 14,5 milyar dolar (13,5 milyar avro) ila 16,3 milyar dolar (15,1 milyar avro) arasında fona sahip olduğunu tahmin ediyor.

Dosyada, kredilerin tamamı ödendikten sonra planın, kalan fonlar ölçüsünde alacaklılara daha fazla faiz ödenmesini öngördüğü belirtiliyor. Çoğu kredi verenin faiz oranı %9'dur.

FTX, Kasım 2022'de iflas koruması için başvuruda bulunduğunda Bitcoin'in değeri yaklaşık 16.080 $ (14.965 €) civarındaydı.

Ancak son iki yılda ekonomi toparlanırken FTX'teki varlıkların çözülmesiyle birlikte kripto para birimi fiyatları da arttı.

Kayıplar ve kazalar

Salı günü Bitcoin yaklaşık 62.675 dolar (58.331 euro) seviyesinde işlem görüyordu. Bu da %290 oranında bir kayba karşılık geliyor. Yatırımcılar bu parayı tutsaydı, tahakkuk eden faizler de hesaba katıldığında bu kayıp biraz daha az olacaktı.

ABD Delaware Bölgesi İflas Mahkemesinde sunulan plana göre, 50.000 dolar veya daha az talepte bulunan müşteriler ve alacaklılar, taleplerinin yaklaşık %118'ini alacak.

Bu, FTX müşterilerinin yaklaşık %98'ini kapsamaktadır.

FTX, çoğunlukla özel yatırımlar veya Alameda veya FTX Ventures firmalarının elinde bulunan davalardan oluşan bir varlık havuzundan para kazanarak fonları geri alabildiğini söyledi.

FTX, bir bankacılık işleminin kripto eşdeğerini denedikten sonra Kasım 2022'de iflas korumasına başvurduğunda dünyanın üçüncü büyük kripto para borsasıydı.

Borsa çöktüğünde CEO ve kurucu Sam Bankman Kızarmış istifa. Bankman-Fried, Mart ayında büyük FTX dolandırıcılığı nedeniyle 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş