Çağımızın riskli hastalığı: Obezite

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre dünyada 1 milyardan fazla aşırı kilolu veya obez hasta bulunuyor ve bu sayının 2035 yılında 4 milyarı aşacağı tahmin ediliyor. Günümüzde tanımlanan kişi sayısında artış yaşanıyor. Artan yoksulluğa bağlı yetersiz beslenme, ofis ve ev ortamında geçirilen zamanın artması, sağlıklı beslenme yerine hızlı atıştırmalıkların tüketilmesi, genetik yatkınlık ve hareketsiz yaşam tarzı gibi nedenlerden dolayı obez olarak görülüyor.

Obezite her ne kadar kişinin günlük yaşamını kısıtlasa da kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanserler gibi birçok ciddi sağlık sorunu riskini de artırıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2023 yılında yayınladığı “Türkiye Sağlık Araştırması 2022” raporuna göre boy ve kilo değerleri kullanılarak hesaplanan vücut kitle indeksi incelendiğinde; 2022 yılında kadınların yüzde 23,6’sı obez, yüzde 30,9’u obez öncesi obez iken, erkeklerin yüzde 16,8’i obez, yüzde 40,4’ü obez öncesi obezdi.

Konuyla ilgili Cumhuriyet’e değerlendirmede bulunan Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kılıç, obezitenin Türkiye’de büyük bir sorun olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Türk toplumunun yaklaşık üçte ikisi obez veya ön hazırlık aşamasında. -Obezlik dönemi, “Bu durum uzun vadede diyabetin, kalp-damar hastalıklarının artmasına ve böbrek fonksiyonlarının bozulmasına yol açacaktır” dedi.

KADINLARDA DAHA FAZLA

Kılıç ayrıca obezitenin kadınlarda daha yaygın olduğuna dikkat çekerek, kadınların daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Obeziteyi önlemek için dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken Kılıç, yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

*Dengeli ve düzenli beslenme benimsenmelidir.

*Karbonhidrat ve şekerden zengin besinler daha az tüketilmelidir.

* Hareket etmeli ve egzersiz yapmalıdır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber