Birleşik Arap Emirlikleri: Gazze’nin kuzeyine kara yoluyla bir ilk yardım konvoyu ulaştı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Savunma Bakanlığı Ortak Harekat Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “17 tırlık BAE insani konvoyu ilk kez kuzey Gazze’ye kara yoluyla ulaştı.” Söylendi.

Açıklamada, 370 tondan fazla insani yardım taşıyan konvoyda gıda, tıbbi malzeme ve giyecek ile mülteciler için gerekli araç ve gereçlerin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca insani yardımın Gazze’nin kuzeyine ilk kez tek ülke üzerinden kara yoluyla girdiği belirtildi.

Öte yandan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Mısır Hava Kuvvetleri işbirliğiyle Gazze Şeridi’nin kuzey bölgelerine 29’uncu kez hava yardımını geri çektiği kaydedildi.

Açıklamada, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki çöl arazilerine 5 uçaktan bırakılan 85 tonluk insani yardımın gıda, bayramlık kıyafet, ayakkabı, oyuncak, tatlı ve çeşitli ürünlerden oluştuğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail’in engellemesi nedeniyle Ocak ayından bu yana kuzey Gazze’ye gıda yardımı ulaştıramadığını duyurdu.

Altı aydır yıkıcı saldırılar düzenlediği Gazze Şeridi’ne karadan insani yardım girişini sınırlayan ve engelleyen İsrail, bölgede ciddi bir “insani felakete” neden oluyor.


7 Ekim’den sonra İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt vermek” motivasyonuyla 7 Ekim 2023’te İsrail’e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. .”

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500’ü çocuk ve 9 bin 560’ı kadın olmak üzere 33 bin 360 Filistinli öldürüldü, 75 bin 993 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana 260’ı toprak işgali sürecinde olmak üzere 604 askerinin öldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023’te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 460 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalarda son verilere göre 272 Hizbullah üyesi, 54 Lübnanlı sivil, 17 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad üyesi, 7 İsrailli sivil ve 11 asker hayatını kaybetti. 2023.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber