Beyaz Saray: Gazze'de soykırım olmadığını düşünüyoruz; İnsani yardım konvoylarına yönelik saldırıları kınıyoruz

“Gazze'de yaşananların soykırım olduğuna inanmıyoruz.” Sullivan, “Bu öneriyi kesinlikle reddediyoruz” dedi. Açıklamasında ifadelerine yer verdi.

REKLAM

ABD'de Başkan Joe Biden yönetimi, İsrail'in Hamas'a karşı savaşı sırasında Gazze'de Filistinlileri öldürmesini soykırım olarak değerlendirmediğini açıkladı.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan yaptığı açıklamada, ABD'nin Hamas'ın “yenildiğini” görmek istediğini, savaşın ortasında kalan Filistinlilerin “cehennemde” olduğunu ve İsrail'in bu saldırıyı başlatmasının hata olacağını söyledi. Refah'ta büyük bir askeri operasyon.

“Gazze'de yaşananların soykırım olduğuna inanmıyoruz.” Sullivan, “Bu öneriyi kesinlikle reddediyoruz” dedi. Açıklamasında ifadelerine yer verdi.

Sullivan ayrıca İsrailli yerleşimcilerin Gazze'nin kuzeyindeki Erez sınırına giden bir insani yardım konvoyuna saldırdığına dair haberlerden duyduğu kaygıyı da dile getirdi. “Bu konvoylara saldıran ve yağmalayanların olması tam bir rezalettir. Bu kesinlikle kabul edilemez bir davranıştır.” ” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Washington'a karşı “sorumlu olmadığını” ekleyen Sullivan, “Başbakan yalnızca İsrail halkına karşı sorumludur.”

Hamas'ın rehineleri serbest bırakması halinde Gazze'de ateşkes sağlanabileceğini belirten Sullivan, dünyanın Hamas'ı müzakere masasına dönmeye ve anlaşmayı kabul etmeye davet etmesi gerektiğini söyledi.

ABD'nin ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması anlaşması üzerinde çalıştığını ancak bu anlaşmaya ne zaman varılıp varılamayacağını tahmin edemediğini söyledi.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler (BM) 1948 Soykırımının Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme'nin ihlali gerekçesiyle 29 Aralık 2023'te İsrail aleyhine Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) dava açmıştı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber