Artık Venedik’e günlük giriş ücreti var

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, Venedik Kent Konseyi’nin Eylül 2023’te aldığı karar doğrultusunda bu ay uygulamayı test etmeye başlayacaklarını duyurdu.

Brugnaro, Roma’da Yabancı Basın Derneği’ne yaptığı konuşmada, sorunun aşırı turist yoğunluğuna karşı deneysel ve caydırıcı bir fikir olduğunu ancak “şehrin kapatılması” anlamına gelmediğini belirtti.

“Dünyanın en önemli tarihi merkezlerini korumak gibi bir görevimiz var.” Brugnaro, uygulamanın ilk kez 25 Nisan’da 8.30-16.00 saatleri arasında devreye alınacağını belirtti.

Talebin amacının para kazanmak olmadığını savunan Brugnaro, “Amaç şehri korumaktır.” Dedi.

Brugnaro, şehirde talebi kontrol altına almak için turnike yapılmayacağını ancak bazı yerlerde kontroller yapılacağını açıkladı.


Kişi başı 5 euro

Toplantının ardından AA muhabirine de açıklama yapan Brugnaro, uygulamalarının Venedik’te serbest dolaşım ve seyahat özgürlüğünü kısıtlamayacağını söyledi. “Venedik’e girişte herhangi bir kısıtlama yok,” diye açıklıyor Brugnaro. Belediye web sitesinde mümkünse daha az günlük misafir ağırlamaya çalıştığımız günler olarak belirtilen günler dışında herhangi bir kısıtlama yok”. dedi.

Günübirlik ziyaretçilerin ücret ödeyeceğini vurgulayan Brugnaro, şöyle konuştu: “Venedik’e her gün gelenler ve kalmayanlar yani sabah gelip akşam gidenlerin katkı payı ödemesi gerekiyor. Ücret Bu yıl kişi başı 5 euro. 14 yaşına kadar çocuklar muaftır. Ayrıca Venedik veya “Mestre’de yani Venedik Belediyesi sınırları içindeki otellerde konaklayanlar herhangi bir vergi ödemeyecek”. dedi.

Uygulamanın bahar aylarında başlayacağını ve temmuz ayının ikinci haftasına kadar test edileceğini belirten Brugnaro, şöyle açıklıyor: “Bu dönemi deneysel olarak belirledik. Bunlar henüz plajların dolmaya başlamadığı bahar günleri. Birçoğu, Venedik yakınlarında bulunuyorsa, hafta sonları plaj yerine şehri ziyaret etmeyi tercih ediyor: O günlerde gelmeye karar verirlerse, “rezervasyon yaptırıp 5 euro katkı payı ödeyerek buraya ulaşmak mümkün” “dedi.

Brugnaro, Türkiye’de ve dünyada birçok şehirle temas halinde olduklarını, hem giriş bileti uygulamaları hem de tarihi eser ve anıtların nasıl korunması gerektiği konusunda sorular sorulduğunu söyledi.

Venedik’te Türkiye’den eserler bulunduğunu belirten Brugnaro, “Bunu hepimiz biliyoruz. Yani Türk misafirler, ağırladığımız misafirlerimizdir. Herkesten istediğimiz tek şey, insana saygıdır.” yorum yaptı.

Venedik Belediyesi Turizm Meclis Üyesi Simone Venturini de, 16 Ocak’ta hizmete açılan online portal üzerinden, giriş ücretinin uygulanacağı 29 spesifik gün için şu ana kadar 151 bin 157 rezervasyon alındığını açıkladı. Giriş ücreti ödeyen kişi sayısı ise 15 bine yakın.


Venedik’e giriş bileti talebi

Venedik Kent Konseyi’nin kentteki turist yoğunluğunu kontrol altına almak amacıyla Eylül 2023’te hayata geçirdiği “Venedik’e Giriş” uygulaması, bu yıl erken dönemde dolması beklenen bazı tatiller de dahil olmak üzere 29 günde test edilecek.

Venedik’e günlük ziyaretleri belirtilen 29 gün içerisinde kalan turistler, “Venedik Erişim Katkısı” adlı site üzerinden rezervasyon yaptırarak giriş biletini ödeyebilecek.

5 euroluk giriş ücretini ödeyen ziyaretçilerin akıllı telefonlarına transit belgesi olan QR kod gönderilecek ve bu QR kodun kentte yapılacak rastgele kontrollerde gösterilmesi gerekiyor. Giriş ücretini ödemeyenlere, yerel makamlarca tespit edilmesi halinde, giriş ücretine ek olarak 50 euro idari para cezası verilecek.

Venedik Belediyesi sınırları içindeki tesislerde konaklayanlar, Venedik’in bulunduğu Veneto’da ikamet edenler, 14 yaş altı küçükler, bakıma muhtaç kişiler, spor müsabakalarına katılanlar, gezici lise öğrencileri, kolluk kuvvetleri ve polis itfaiyesi giriş ücreti ödemekten muaf olacak.

Venedik, kanalların ve tarihi dokuların üzerine kurulu yapısıyla her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş