Aile hekimleri önce röportaj yaptı, ardından tarih yolculuğuna çıktı – SAĞLIK

Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Aile Hekimliği Birliği tarafından 2002 yılından bu yana 19 Mayıs'ta kutlanan “Dünya Aile Hekimliği Günü” dolayısıyla Nilüfer'de bir konuşma yapıldı. Müze Haftası'na denk gelen söyleşi, Nilüfer Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı işbirliğiyle gerçekleştirildi. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi ev sahipliğinde düzenlenen programa Nilüfer Belediyesi Dr. Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Okan Şahin de katıldı. Bursa Uludağ Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Müdürü Prof. Dr. Yeşim Uncu, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uzmanlık eğitimi gören öğrenciler, “Sağlıklı Gezegen, Sağlıklı İnsanlar” konulu konuşmaya büyük ilgi gösterdi. Osman Ata ve Dr. Tarık Yaşa'nın konuşmacı olarak yer aldığı seminerde; Yeşim Uncu, dünyada 500 bine yakın aile hekimi bulunduğunu ve tüm hasta popülasyonunun yarısının aile hekimleri tarafından görüldüğünü belirtti. Türkiye'de birinci basamak sağlık hizmetlerinin aile hekimliği olarak bilindiğini belirten Uncu, bunun burada yeni bir disiplin olduğunu kaydetti. İnsanlarla aile hekimleri arasında ömür boyu süren bir ilişki olduğunu vurgulayan Uncu, aile hekimlerinin de koruyucu hekimlik yaptığını belirterek, her türlü sağlık sorununda kendilerine danışıldığını söyledi.
Dr. Osman Ata ve Dr. Tarık Yaşa, dünyada ve Türkiye'de aile hekimliğinin gelişimini anlattı. Bursa Uludağ Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda uzmanlık eğitimi alan öğrenci ve akademisyenlerin oylarıyla en yüksek puanı alan Gizem Kocatürk, “Tıp Asistanı 5 yıldızlı aile” sertifikasını da aldı.
Söyleşinin sonunda Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi'ni ziyaret eden Nilüfer Belediyesi Dr. katılımcılar tıp alanındaki tarihsel gelişimi inceleme fırsatı buldu. Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber