Afrika Birliği Komitesi, kıtanın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne üyeliğine yönelik eylem planı geliştirdi

Afrika Birliği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Reform Komitesi'nin, BM Güvenlik Konseyi reformuna ilişkin Cezayir'de düzenlenen on birinci bakanlar toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından basına konuşan Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde kıtanın Afrika üyeliğine yönelik kendi deyimiyle “tarihi baskıyı” ortadan kaldırmak için beş maddelik bir eylem planı geliştirildiğini kaydetti.

Attaf, eylem planının ilk maddesinin, birliğin bazı üyelerini sendikanın ortak algısıyla bağdaşmayan başka yollara sürükleme girişimlerine karşı Afrika saflarının birliğini koruyarak iç cepheyi güçlendirmek üzerine kurulu olduğunu açıkladı.

Bakan Attaf, ikinci maddenin, Afrika'nın konumu ve taleplerine daha fazla odaklanarak, komitenin uluslararası örgütün himayesinde gerçekleşen hükümet müzakerelerine katılımını yoğunlaştırmayı amaçladığını, üçüncü maddenin ise ortak Afrika tutumu için uluslararası destek tabanını genişletmeyi amaçladığını belirtti. ülkeler, gruplar ve bloklar dahil. Çeşitli aktörlerle iletişimi ve etkileşimi güçlendirmeyi planladığını söyledi.

Attaf, dördüncü maddenin, Afrika kıtasının Güvenlik Konseyi'nde adil ve eşitlikçi bir şekilde temsil edilmesine ilişkin Afrika'nın taleplerinin yerine getirilmesine yönelik yeni ilerlemeler ve daha fazla fayda sağlamak amacıyla Komite'nin uluslararası yükümlülüklere etkin katılımını sağlamayı amaçladığını söyledi.

Bakan Attaf, beşinci maddenin, Sierra Leone'nin BM Başkanlığı döneminde bu konuyla ilgili üst düzey müzakere oturumu düzenlenmesi yönünde başlattığı girişim kapsamında, Afrika'nın reform dosyasına ilişkin taleplerini Güvenlik Konseyi masasında sunma girişimiyle ilgili olduğunu belirtti. Afrika Birliği Komisyonu önümüzdeki ağustos ayında göreve başlayacak.

Afrika Birliği tarafından 2005 yılında kurulan komitede 10 Afrika ülkesi yer alıyor: Cezayir, Kongo Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Kenya, Libya, Namibya, Uganda, Sierra Leone, Senegal ve Zambiya.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber