ABD İsrail’e Refah şehrine kara saldırısına alternatif bulması için baskı yapıyor

ABD kara saldırısına insani gerekçelerle karşı çıkarken, İsrail’in ısrarı iki müttefik arasındaki ilişkileri yıpratıyor.

REKLAM

ABD, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yönelik kara saldırısına alternatifler bulunması için baskı yapıyor. Bu çerçevede, üst düzey Amerikalı ve İsrailli yetkililer Pazartesi günü çevrimiçi toplantılar düzenlediler.

ABD kara saldırısına insani gerekçelerle karşı çıkarken, İsrail’in ısrarı iki müttefik arasındaki ilişkileri yıpratıyor.

ABD Başkanı Joe Biden ve yönetimi aylardır, İsrail’in, sivillerin yerinden edilmesi ve korunmasına yönelik inandırıcı bir plan olmaksızın Refah’a yönelik geniş çaplı bir saldırıdan kaçınması yönünde hem kamuya açık hem de özel olarak çağrıda bulunuyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ı yok etmek isteyen İsrail güçlerinin, grubun “kalan taburlarını da yok etmek” üzere şehre girmesine izin verilmesi gerektiğinde ısrar ediyor.

Video konferans yöntemiyle 2,5 saatten fazla süren toplantı, her iki tarafça da yapıcı ve verimli olarak nitelendirildi. Washington, İsraillileri dört Hamas taburunun üslendiği tahmin edilen şehre topyekün bir saldırıdan kaçınmaya teşvik ediyor.

Hamas savaşçıları 1,3 milyondan fazla sivilin arasına dağılmış durumda. Beyaz Saray bunun yerine İsrail’i, sivillere verilen zararı sınırlandırırken Hamas liderlerini öldürmek veya yakalamak için daha hedefli eylemlerde bulunmaya zorluyor.

Refah’a yönelik olası bir operasyon planları, İsrail ile en yakın müttefiki, finansörü ve silah tedarikçisi arasındaki en derin çatlaklardan birini ortaya çıkardı. ABD daha önce İsrail’in açlığı önlemek için yiyecek ve diğer malları sağlamak için daha fazlasını yapması ve Gazze ablukasını hafifletmesi gerektiğini kamuoyuna açıklamıştı.

Beyaz Saray tarafından yayınlanan ortak açıklamada, Stratejik Danışma Grubu olarak bilinen ABD ve İsrailli gruplar, “Hamas’ı Refah’ta yenilgiye uğratma hedefini paylaştıklarını kabul ettiler.”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Amerikan tarafı, Refah’taki çeşitli eylem planlarına ilişkin endişelerini dile getirdi. İsrail tarafı bu endişeleri dikkate almayı ve SDG’nin gözetiminde uzman görüşmelerinin devamını sağlamayı kabul etti. “Sonraki görüşmelerde SDG’nin önümüzdeki hafta başında yüz yüze bir toplantı yapması da yer alacak.”

Sanal toplantı, ABD’nin Gazze’de derhal ateşkes çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler kararını veto edememesi üzerine planlanan yüz yüze görüşmelerin Netanyahu tarafından iptal edilmesinden bir hafta sonra gerçekleşti.

Toplantıya ABD adına ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken başkanlık etti. İsrail tarafına ise ulusal güvenlik danışmanı Tzachi Hanegbi ile Stratejik İşler Bakanı ve Netanyahu’nun sırdaşı Ron Dermer başkanlık ediyordu.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrailli yetkililerle görüşmesinin yanı sıra, Batı Şeria’nın bir bölümünü kontrol eden ve ABD’nin bu makamın yönetiminde rol oynamasını umduğu Filistin Yönetimi’nde reformları teşvik etmek amacıyla Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile de bir araya geldi. -savaş dönemi. Gazze.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş