AB ve NATO, Rusya'nın Almanya ve Çek Cumhuriyeti'ne yönelik “kötü niyetli” siber saldırılarını kınadı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Avrupa Birliği ve NATO, Rusya'yı Almanya ve Çek Cumhuriyeti'ne siber saldırı düzenlediği için kınadı.

REKLAM

Avrupa Birliği'nin dış ilişkiler ve güvenlik politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Kötü niyetli siber kampanya, Rusya'nın AB ve ötesindeki demokratik kurumları, hükümet organlarını ve kritik altyapı sağlayıcılarını hedef alan siber uzaydaki ısrarlı sorumsuz davranış modelini ortaya koyuyor” dedi.

Borrell, Haziran ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerine atıfta bulunarak, “AB, özellikle kritik altyapımızı yok etmeyi, sosyal uyumu zayıflatmayı ve demokratik süreçleri etkilemeyi amaçlayan faaliyetler olmak üzere bu tür zararlı davranışlara tolerans göstermeyecektir” dedi.

NATO ayrıca Moskova'ya “uluslararası yükümlülüklerine” uyma çağrısında bulundu ve ittifakın “tüm siber tehditleri caydırmak, savunmak ve bunlara karşı koymak için gerekli yetenekleri kullanacağını” vurguladı.

Her iki kurum da suçlu olarak Rusya Askeri İstihbarat Servisi (GRU) ile bağlantısı olan bir siber casusluk grubu olan Gelişmiş Kalıcı Tehdit Aktörü 28'in kısaltması olan APT28'i işaret ediyor.

Siber casusluk grubu APT28, Almanya'nın iktidar koalisyonunun itici gücü olan Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyelerinin e-posta hesaplarının gizliliğini ihlal etmekle suçlanıyor. Berlin, Rus büyükelçiliği avukatını çağırdı.

“Sonuçları olacak”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, “Bu kesinlikle kabul edilemez, kabul edilemez ve sonuçları olacaktır” dedi.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, grubun Çek Cumhuriyeti'nde “Microsoft Outlook'ta önceden bilinmeyen bir güvenlik açığından” yararlanarak bazı devlet kurumlarını hedef aldığı iddia edildi. Bakanlık, müdahalenin 2023 yılında başlayacağını belirtti.

İki ülkenin sonuçlarının hemen hemen aynı anda yayınlanması, AB ve NATO'nun kınama açıklamalarına yol açtı.

Haber, Rusya'nın hibrit savaşının yarattığı tehlikeler konusunda Doğu ve Kuzey Avrupa'da alarmın arttığı bir dönemde geldi.

Son günlerde Estonya, Letonya, Litvanya, İsveç ve Finlandiya, GPS sinyallerindeki artışa ilişkin alarm vererek Fin havayolu Finnair'i Estonya'nın bir şehri olan Tartu'ya olan hizmetlerini askıya almaya zorladı. Bu olaylar, Kremlin'in Ukrayna'nın işgali nedeniyle uygulanan yaptırımlara karşı yeni bir misilleme girişimi olarak görülüyor.

NATO açıklamasında şunları söyledi: “Bu olaylar, Rusya'nın İttifak toprakları ve vekilleri de dahil olmak üzere Avrupa-Atlantik bölgesinde yürütmeye devam ettiği faaliyetleri artırma kampanyasının bir parçasıdır. Buna sabotaj, şiddet eylemleri, siber ve elektronik müdahale, dezenformasyon kampanyaları ve diğer hibrit operasyonlar da dahildir.” Dedi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber